Filharmonie mladých vystoupí s Tomášem Jamníkem v Rudolfinu

Hudební obor

Ve čtvrtek 13. června od 19:30 hodin vystoupí ve Dvořákově síni pražského Rudolfina Filharmonie mladých Praha (FMP) spolu s jednou z největších violoncellových nadějí současné mladé české muzikantské generace Tomášem Jamníkem. Program slavnostního koncertu otevře oblíbená Sibeliova Předehra Karelia, která stejně jako stejnojmenná Svita nese jméno jihovýchodní části Finska. Po půlhodinové Symfonii č. 1, s níž třicetiletý Beethoven v roce 1800 sklidil ve Vídni velký úspěch, přednese Tomáš Jamník proslulý Dvořákův cellový koncert h moll.

 

Tomáš Jamník, absolvent pražské HAMU ve třídě Josefa Chuchra, svá studia završil na vysokých školách v Lipsku a v Berlíně. Je vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fourniere Award v Londýně. V letech 2010–12 byl členem Karajanovy akademie v Berlíně. Je často zván jako sólista k renomovaným domácím i zahraničním orchestrům. Tématem disertační práce Tomáše Jamníka jsou právě Dvořákovy violoncellové koncerty, které má oba ve svém repertoáru a natočil je i pro label Supraphon na úspěšném 2CD obsahujícím Dvořákovo kompletní cellové dílo.

FMP je symfonický orchestr Základní umělecké školy Na Popelce v Praze 5, který dosáhl na poli žákovských a studentských orchestrů několika ocenění, mezi nimiž vyniká titul „absolutní vítěz Concerto Bohemia“ v roce 2011. Jeho dirigentem a uměleckým vedoucím je Ladislav Cigler. Z koncertů v Rudolfinu se již stala tradice a letos se navíc koná ku příležitosti 60 let existence ZUŠ Na Popelce.

 

čtvrtek  13. června 2013 v 19:30 hod.

Rudolfinum, Dvořákova síň

 

Tomáš Jamník – violoncello

Filharmonie mladých Praha

Ladislav Cigler – dirigent

 

Program:

Jean Sibelius (1865–1957): Karelia – Ouverture, op. 10

Ludwig van Beethoven (1770–1827): Symfonie č. 1 C dur, op. 21     

Antonín Dvořák (1841–1904): Koncert h moll pro violoncello a orchestr, op. 104

 

předprodej vstupenek: ZUŠ Praha 5 - Košíře, Na Popelce 18/1, tel.: 257 326 691, www.zusnapopelce.cz | Rudolfinum, pokladna, tel.: 227 059 227 | v síti Ticketportal nebo na www.ticketportal.cz, tel. 224 091 439

pořadatel koncertu: ZUŠ Na Popelce, Praha 5 - Košíře

spolupořadatel: C.E.M.A. – Central European Music Agency, s.r.o.

generální sponzor koncertu: ROHDE&SCHWARZ 

Rohde

sponzor koncertu:TECHNISERV 

 

techniserv

oficiální hotel: U Blaženky

oficiální dopravce: Lexus Praha

mediální partneři: Český rozhlas 2 - Praha, Týdeník Rozhlas, Harmonie